Dijital piyanonun özellikleri nedir?

Müziği ruhun gıdası kabul edersek, piyano bu gıdanın en mükemmel halidir şüphesiz. Dinleyene ayrı çalana ayrı tat veren bu enstrüman akustik ve dijital modelleri ile birçok müzisyen tarafından tercih ediliyor. Peki, dijital piyano nedir? Dijital piyanoların akustik piyanolara göre farkları nelerdir?

DİJİTAL PİYANONUN AKUSTİK PİYANODAN FARKLARI

Kuyruklu Akustik Piyano ve  Duvar (Stand Tipi) Akustik Piyano olarak ikiye ayrılan akustik piyanolar 88 tuştan meydana gelir. Bunların 52'si beyaz iken toplam 36 tanesi de siyah renktedir. Dijital piyanolar ise diğer adıyla elektrikli piyano olarak bilinir.  Kuyruklu Dijital Piyano ve  Duvar (Stand Tipi)  Dijital Piyano olarak iki modelde karşımıza çıkar.

Bugün tüm dünyada pek çok önemli piyanist, binlerce piyano çalan müzisyen ve milyonlarca dinleyen müziksever bulunuyor. Tarihi de kendisi gibi güçlü olan bu müzik aleti, icat edildiği yıldan günümüze kadar çok farklı forma girerek son halini almıştır. 1700’lü senelerde sanatın başkenti Floransa’da Bartolomeo Cristofori isimli biri tarafından üretilen piyano, İtalyanca ismi piyanoforte ile de biliniyor. Ayrıca tuşlu bir müzik aleti olarak bilinmesine rağmen aslında piyanolar, tahta çekiçlerin tellere vurması sayesinde ses çıkardığı için vurmalı müzik aleti olarak kategorilendirilir.

Çok eskilerden beri evlerde, okullarda ve sanat merkezlerinde kendine yer bulan akustik piyanolar, zaman içerisinde yerini dijital piyanolara bırakmaya başlamıştır. Bunun en önemli sebeplerinden biri artık evlerin çok içiçe olması sebebi ile sesi kontrol altına alabilme ihtiyacıdır. 1980'li yılların sonlarında üretilen dijital piyanolar sayesinde artık, bu enstrüman daha kolay taşınabilen, akort sorunu yaşatmayan, birden fazla ses verebilen durumuna gelmiştir.

Hem profesyonel hem de amatör müzisyenler tarafından da kullanılan dijital piyanolar, diğer modellerine göre daha az bakım gerektirdiği için de oldukça ekonomik ve pratiktir. Üstelik teknoloji sayesinde geliştirilen ses düzeyleri sayesinde dijital piyanoların yansıttığı seslerin de akustikten pek bir parkı kalmamıştır. Elektrik ile çalışan bu dijital piyanolardan en yükssek verimi alabilmek için, prizinizin performasından emin olmalısınız.

Casio piyano modelleri

Akustik ve dijital olarak iki farklı tarzda modelleri bulunan piyanolar, müzikseverlerin çalmayı ve dinlemeyi en sevdiği enstrümanların başında geliyor. Şüphesiz en dikkat çeken piyano markası ise Casio piyano modelleri oluyor.

PİYANO NASIL ÇALINIR ?

Ön planda el ve parmakların söz konusu olduğu piyanoda, özellikle sağ ve sol el koordinasyonu büyük önem taşıyor. Büyük bir sabır ve dikkat isteyen bu müzik aracını çalmak için hem çok çalışmalı hem de nota bilginizi geliştirmelisiniz.

İlk etapta nota öğrenme konusu insanların gözünü korkutuyor. Bu durum aslında sanıldığı kadar zor değil... Öncelikle bilmeniz gereken ilk şey, piyano notalarının piyanonun her bir tuşunu ifade ettiği bilgisidir. 88 tuşa sahip bir piyanonun ilk tuşu La-0 ile başlayıp son tuşu  Do-8 ile biter. 7 adet temel notanın yer aldığı piyanoda bunun yanında bemol ve diyez olmak üzere 5 tane de yan nota bulunuyor. Piyanoya o ilgi çekici görünümünü veren beyaz tuşlar, temel notaları barındırırken; üst bölümünde yer alan siyah tuşlar ise bemol ve diyezleri sembol eder. Ayrıca enstrümanda beyaz tuşlar ince sesleri, siyah tuşlarsa kalın sesleri temsil eder. Notaları da arzu ettiğiniz teknikle beraber direkt olarak nota ismi ile ezberleyebilir veya alfabetik sistemle öğrenebilirsiniz. Çalacağınız notaları iki dize halinde göreceksiniz.  Üst satırda yer alan notalar sağ eliniz için yazılırken alt satırda bulunan notalar ise sol elinizle çalacağınız notaları yani bas olanları ifade eder. İlk satır sol anahtarı ile okunurken alt satır ise çalınmak için Fa anahtarı bilgisini gerektirir.

Piyano fiyatları ve Casio piyano modelleri

Piyano çalmak isteyenler ilk etapta hemen müzik aracını edinmek yerine, pahalı bir enstrüman olmasından dolayı özel ders almayı denemelidir. Elbette gerçek piyano modelleri, orglara göre daha yüksek fiyatlarda satılmaktadır. Her marka ve modelde olduğu gibi Casio piyano modelleri de farklı birçok etkene bağlı olarak değişik fiyatlarda bulunabilir. Bu fiyat farkını oluşturan sebepler arasında türü, tarihi, yapımı, modeli, nitelik ve özellikleri belirleyici olmaktadır. Tüm bunlara bağlı olarak Casio piyano müzik araçlarını 2.500 TL'den başlayarak artan özellikleri ile doğru orantılı bir şekilde 25.000 TL'ye kadarki bir fiyat aralığında bulmanız mümkün olacaktır.

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4