Müzik aletleri hakkında her şey

Kendini ifade etmenin temel yollarından birisi de müziktir. Bu dinlendiren, geliştiren muhteşem dünya ile daha yakından tanışmak ister misiniz? İşte müzik aletlerine dair her bilgi…

Her insan üzerinde rahatlatıcı bir etkisi bulunan müzik, kimisinde dinleyerek etki gösterirken kimisinde ise o müzik aletini çalarak kendisini gösterir. İster bir müzik aleti çalın isterseniz de iyi bir dinleyici olun, konu hakkında yeterli bilgi sahibi olmazsanız yeterli karşlığı alamazsınız… Ses verme ya da çalınış şekillerine göre onlarca müzik aleti, size psikolojik olarak rahatlatacak ve hayatınızı olumlu yönde değiştirecektir şüphesiz.

MÜZİK ALETLERİNİN GEÇMİŞİ

Çalgı ismi ile de bilinen müzik aletleri, oldukça geniş bir yelpazede değerlendiriliyor. Bugün pek çok enstrüman karşımıza çıkıyor. Konu ile ilgili olarak bilmeniz gereken ilk bilgi, müzik aletleri ni inceleyen bilim dalına Organoloji denildiğidir. Bu parçaların yapımında bilim ve sanat birlikte karşımıza çıkar. Çünkü sesin dışarıya yansıtılması adımında akustik bilimi büyük önem taşır.

Ayrıca sanat ve bilimin yanı sıra bu müzik aletlerinin kullanım şekilleri ve yıllar içerisindeki değişimi sosyolojiyi de bu konunun içerisine dahil etmektedir.

Yapılan araştırmalar müzik aletlerinin geçmişini 5000 yıl kadar önceye dayandırmaktadır. Bir bilim olarak ele alınması ise neredeyse 20. yüzyılı bulmuştur. Bu alanın önemli isimlerinden birisi söz yazarı ve çalgı yapımcısı Victor-Charles Mahillon’dur. İyi bir müzik dinleyici ya da müzik aleti çalabilen kişinin öncelikle farklı özelliklerine göre kategorilendirilmiş bu çalgıları tanıması gereklidir.

MÜZİK ALETLERİNİ TANIYALIM…

Telli Müzik Aletleri: Tellerin titreşmesi ve birbirlerine çarpması ile çeşitli yüksekliklerde ses çıkaran çalgılardır. Mandolin, keman, gitar, bağlama, ud, kanun, viyolonsel, arp, ukulele, saz, cura, bağlama bunlardan bazılarıdır.

Vurmalı Müzik Aletleri: Gerilmiş şekildeki derilere veya levhalara vurularak ses yansıtılır. Davul, trampet, zil, üçgen, tef, darbuka, bateri, tumba bunlardan bazılarıdır.

Nefesli Müzik Aletleri: Kaval, zurna, flüt, ney, saksafon, klarnet, gayda, obua, flüt sipsi ve trompettir.

Yaylı Müzik Aletleri: Keman, viola, çello , kemençe

Tuşlu Müzik Aletleri: Dijital piyano, org, melodika, akordiyon…

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4