Org fiyatları ve özellikleri

Yüzyıllar boyunca değişik formlarda karşımıza çıkan ve sürekli olarak bir değişim, dönüşüm içerisine giren org, bugün en çok tercih edilen müzik aletlerinden birisi. Peki, org nasıl çalınır? Org fiyatları neye göre belirlenir?

Farklı aşamalardan geçerek günümüze ulaşan org, 15. ve 16. yüzyıllardan itibaren hem ses yapısı hem de ses özellikleri açılarından revizyonlar yaşamıştır. Şüphesiz ki bu enstrüman en popüler ve zirve dönemini org ile müzik yapmayı başka bir boyuta taşıyan ünlü besteci Johann Sebastian Bach zamanında  görmüştür. Johann Sebastian Bach’ın vefatı sonrasında bir süre gerileyen ve eski günlerini arayan org, özellikle org üretimi ile 20. yüzyılda tekrar zirveye çıkar.

ORGUN TARİHÇESİ

Farklı modelleri bulunan orglar çeşitli alanlara uygun bir şekilde adapte edilebilir. Örneğin klasik org, kilise enstrümanları grubudur. Bu müzik aletlerinin ölçekleme ve seslendirme güçleri, klasik orgların başarısını açıklar niteliktedir. Bu alanda İtalya, ön plana çıkan ülkelerin başında gelir.

Org’un yapımında büyüklüğünün karar verilmesi, enstrümanın nerede kullanılacağı ile ilişkilidir. Yerleştirileceği ev, mekan vb. alanların büyüklüğü göz önünde bulundurulmalıdır. Org fiyatları da buna göre belirlenebilir. Şu an dünyanın en büyük orgu ABD’de Atlantic City’de yer alır. Neredeyse 40 bin kişilik bir salona yerleştirilen bu org, 33 binden fazla boru ile yedi klavye takımına sahiptir. 1934 senesinde ilk kez ABD’de yapılan elektronik orgda, borular ve hava mekanizması yoktur. Enstrümandan sesler elektronik olarak çıkarılır.

ORGUN ÖZELLİKLERİ

Latince adı "Organum" olan orgda sesler, körükle verilen havanın tahta ya da metal borulardan geçip içerideki hava sütunlarını titreştirmesiyle çıkarılır. Klavyeli ve pedallı bir müzik aleti olan orgda, farklı ses yansıtmaları da aynı piyanodaki gibi tuşlar sayesinde kontrol altına alınır.

ORG FİYATLARI NEYE GÖRE BELİRLENİR?

Orkestrada yer alan müzik aletleri arasında en büyük olan org, aynı zaman bunlar içerisindeki en çok ses çıkartanı olarak da bilinir. 7 temel notası olan müzik aletinin toplam 88 tuşu bulunur. Borular, klavye, pedallar ve körükten meydana gelen org fiyatları da, kullanılan malzemeye, büyüklüğü ve diğer niteliklere göre belirlenir…

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4